Polykarbonátový skleník versus fóliovník. Mať ho na záhrade či nemať?

Ako začínajúci záhradkár si možno kladiete zásadnú otázku: Dať na záhradu skleník alebo fóliovník? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Je to totiž otázka vkusu, praktickosti a financií. Pokúsili sme sa však spísať najdôležitejšie kritériá, ktoré by vám mohli s výberom pomôcť.

 

Prečo vlastne pestovať zeleninu, ovocie alebo bylinky "pod pokrievkou"

Skleníky a fóliovníky fungujú skvele ako urýchľovače rastu. Udržujú konštantnú teplotu i vlhkosť a zaisťujú dobré svetelné podmienky, čo rastlinám maximálne vyhovuje. Tie sa vám potom odmenia svojim vzrastom i objemom úrody. Navyše takáto "pokrievka" rastliny chráni pred nepriaznivým počasím aj nenechavými hlodavcami.

 

Fólivník Dumzahrada.cz

 

Chcete zberať zelený salátek od jari do zimy a zásobovať ním celú rodinu? Polykarbonátový skleník vám poslúži nielen v sezóne, ale vďaka lepším tepelnoizolačným vlastnostiam môžete s prvou výsadbou začať už vo februári. Skvele sa sem hodí napríklad šalát či reďkovky. A v polovici marca je možné predpestovať ďalšiu zeleninu.

 

Oproti tomu fóliovník je vhodný len pre sezónne použitie. Ak vám však stačí pár paradajok alebo paprík v lete na obed, postará sa o úrodu dostatočne. Pamätajte ale, že so stavbou samotného fóliovníka musíte počkať, až prejdú mrazy, ktoré by inak fóliu zbytočne zničili.

 

Dobré miesto je základ

Rastliny vyžadujú svetlé stanovisko. Nemali by tu tieniť veľké stromy ani budovy. Pre skleník je potrebné vybrať rovný terén a použiť základňu z pozinkovaného plechu alebo podklad spevniť betónovou alebo inou podmúrovkou.

 

Najmenej náročný na miesto i montáž je potom fóliovník. Na svetlom mieste stačí zrýľovať kus pôdy a postaviť nad ňou oceľovú konštrukciu. To zvládne aj menej skúsený domáci majster zhruba za hodinu. Nakoniec natiahnete plachtu a rychliarňa je na svete. Až vás fóliák jedného dňa omrzí, jednoducho ho zase rozložíte.

 

Dostupné materiály a potrebná starostlivosť

Skleník záhradkári často volia pre jeho stabilitu, dlhú životnosť, nenáročnú údržbu a predovšetkým tepelne izolačné vlastnosti. Polykarbonát v sebe snúbi ľahkosť plastu v kombinácii s izolačnými vlastnosťami skla. Vďaka komorovému systému tak skleník dobre drží nakumulované teplo, čo oceníte najmä na jar a na jeseň, tiež ho možno dobre vykurovať a navyše sa veľmi ľahko montuje. Jeho životnosť je oproti fóliovníku neporovnateľne dlhšia.

 

Fóliovník je jednoduchší variant pre tých, ktorým stačí iba sezónna úroda. Tkaná PE fólia zaisťuje optimálnu mikroklímu, kde sa rastlinám darí. Fóliu ale nie je vhodné používať v mrazoch a na zimu je nutné ju upratovať. Pred uskladnením sa tiež musí vyčistiť a usušiť. Pri správnom zaobchádzaní vydrží v dobrej kondícii 2 - 3 sezóny. Možno ste si všimli, že sa fólia vyrába aj v zelenej a modrej variante. Biele fóliovníky treba v horúcich dňoch veľa vetrať a strážiť, aby sa rastliny nespálili. Prejavy slnečného žiarenia pomáha mierniť zelená fólia, ktorá láme UV lúče a chráni rastliny pred spálením. Modrá zasa znižuje prehrievanie fóliovníka.

 

Čo ste možno nevedeli

PE fólia neznáša chemické prostriedky proti škodcom. Napríklad postrek proti voškám, ktorý z fólie neopláchnete, na ňu v súčinnosti so slniečkom pôsobí a narúša jej štruktúru. Tým sa zásadne znižuje jej životnosť.

 

Tip: Ostrieľaní záhradkári už vedia, že vošky možno odstrániť oveľa šetrnejšie. Pri prvom výskyte nasaďte do skleníka alebo fóliovníka parazitickú osičku Aphidius Coleman, ktorá si s nimi hravo poradí.

 

Prajeme vám, nech si vyberiete variant, ktorý najlepšie padne vašim potrebám i záhrade. A ak stále váhate, mohla by v rozhodovaní pomôcť naša tabuľka pre a proti.

 

OCT_1